Napló szerelmeimnek |
Szovjet politikusok reagálása
76/szt/1987 Moszkva, 1987. március 9.
Készült: 3 példányban
Tárgy: A.I.Kamsalov elvtárs
Kapják: Központ 2 pl kérése Mészáros Márta Napló szerelmeimnek című filmjével kapcsolatban* Irattár 1 pl
Előadó: dr. Tóth Loránd
Gépelte: Dunajszkiné
Kőhalmi Ferenc elvtárs, a Művelődésügyi Minisztérium Filmfőigazgatóságának Vezetője február 26-án bemutatkozó látogatást tett a Szovjetunió Állami Filmbizottságának újonnan kinevezett elnökénél, A.I. Kamsalov elvtársnál.
A megbeszélések során A. I. Kamsalov elvtárs elmondotta, hogy a budapesti játékfilmszemlén járt szovjet küldöttség tagjaitól olyan tájékoztatást kapott, amely szerint Mészáros Márta Napló szerelmeimnek című filmje némely vonatkozásában túlságosan ironikusan ábrázolja a főhős viszonyát az 1950-es évek szovjet valóságához. Kifejezett kérése, hogy – amikor a technikai lehetőségek ezt megengedik – kaphasson egy film kópiát, vagy egy videó-kazettát, aminek alapján maga is képet alkothat az elhangzott kritikai megjegyzéseket.
P.K. Kosztyikov elvtárs, a Szovjetunió Állami Filmbizottságának elnökhelyettese a Kőhalmi Ferenc elvtárs tiszteletére adott ebéden kifejtette, hogy a Szovjetunió számára természetesen nem tabu az 1950-es évek bírálata. Erről tanúskodik egyebek között Tengiz Abduladze Vezeklés című filmjének széles körű bemutatása is. (P.K. Kosztyikov elvtárs külön is hangsúlyozta, hogy igaztalanok azok a vádak, amelyek szerint a Goszkino akadályozta volna ennek az 1984-ben forgatott filmnek a bemutatását. Tengiz Abduladze ugyanis a grúz televízió számára készítette a filmet, a Szovjetunió Állami Filmbizottsága, illetve a Grúz Állami Filmbizottság tudta nélkül.) P.K. Kosztyikov elvtárs úgy véli, hogy napjainkban, amikor a szovjet vezetés arra törekszik, hogy a Szovjetunió tekintélye ismét növekedjék a nagyvilágban, nem lenne célszerű, ha éppen egy szocialista országban készült film hátráltatná ezt a folyamatot. Személyes véleményként hozzáfűzte, hogy „az a helyes, ha mindenki a saját háza előtt söpör.”
Megítélésünk szerint ez a „cyranói magatartás” nem jellemzi a magyar filmművészettel kapcsolatos vélemények egészét, különösen nem a Szovjet Filmművészek Szövetségéét. Ez a kritikai megjegyzés azt tükrözi, hogy a Szovjetunió Állami Filmbizottságban bizonyos mechanizmusok még a régi módon működnek.
Rajnai Sándor
Nagykövet
*az irat mellé tűzött kis cédulán ez áll:
Külügyminisztérium Szigorúan titkos
001732
Kapja: Csehák Judit elvtársnő
Kótai Géza elvtárs
Radics Katalin elvtársnő
Rátkai Ferenc elvtárs
(MOL – 288. f. / 36.cs./ 97. ő.e.)
|